آموختن علم و دانش بیشتر

تعاریف دیگر آتش سوزی

تاریخ:چهارشنبه 21 دی 1390-20:16

حریق

اكسیداسیون ماده سوختی است بعبارتی تركیب اكسیژن با ماده سوختی است.حریق یا آتش سوزی همراه با دود ، نور و حرارت همراه است. گاها این فعل و انفعالات شیمیایی باعث بوجود آمدن انفجار نیز می باشد.

حرارت

محصول آزاد شدن انرژی را حرارت گویند.این آزاد سازی انرژی می تواند حاصل از سوختن یك ماده سوختنی باشد كه از این عامل گاها در ساختار آتش یابها استفاده می شود .

احتراق

احتراق عبارت است از واكنش شیمیایی كه در اثر تركیب دو ماده شیمیایی كه یكی اكسید كننده مانند اكسیژن نفت وبنزین انجام می شود.

احتراق بر دو نوع است :

1- احتراق كند

2- احتراق تند

نقطه اشتعال

درجه حرارتی است كه در آن ماده قابل اشتعال به بخار یا گاز تبدیل شده و با یك شعله یا جرقه مشتعل می شود.

حدود و دامنه آتش

یك ضلع مثلث را ماده سوختنی تشكیل می دهد اگر چنانچه مواد سوختنی را از محل آتش سوزی دور كنیم آتش نیز خاموش خواهد شد . بطور كلی آتش سوزی تا زمانی ادامه می یابد كه ماده سوختنی وجود داشته باشد.

دمای تبخیر

دمای تبخیر در سطح آزد مایعات صورت می گیرد و در این دما مولكولهای بخار مایع از سطح آزاد مایع جدا شده و روی سطح جمع می شود .

دمای تبخیر رابطه مستقیم به دو عامل دارد:

1- مقدار كشش یطح آزاد مایع

2- فشار سطح روی مایع

اشتعال خود بخود

حداقل درجه حرارتی است كه در آن یك ماده سوختنی ( جامد ، مایع ، گاز ) مشتعل می شود .این اشتعال بدون منبع آتش زنه صورت می گیرد .

بطور مثال میتوان دو ماده سوختنی بنزین و گازوئیل در نظر گرفت ، در موتور بنزینی حرارت مخلوط هوا و بنزین به نقطه اشتعال میرسد و برای شروع اشتعال نیاز به جرقه (منبع آتش زنه ) دارد ولی در موتور دیزلی نیاز به وجود جرقه نیست.

گرمای خود بخود

گرمای خود بخود در یك ماده سبب می شود كه ماده به نقطه اشتعال برسد و مشتعل شود.علل اساسی و تشكیل دهنده گرمای خود بخود و شرایطی كه این فاكتور را ممكن و تولید وضعیت خطرناك می نماید ، متنوع و پیچیده می باشد.

برای مثال پنبه یا پارچه آلوده به مواد سوختنی ( مواد نفتی ، روغن و یا رنگ ) در فضای بسته می تواند تولید حرارت نماید و خود بخود آتش گیرد.

محدوده قابل اشتعال

چنانچه مقدار بخار مایعات قابل اشتعال ( هیدروكربن ها ) در یك مكان می تواند بسیار خطرناك باشد . اگر جرقه ای به آن برخورد كند سبب انفجار یا اشتعال می گردد.

پایین ترین محدوده اشتعال : عبارت است از كمترین مقدار وجود گاز در هوا كه بتواند یك حریق صورت گیرد.

بالاترین محدوده اشتعال : عبارت است از بیشترین مقدار گاز در هوا كه بتواند یك حریق صورت گیرد و بالاتر از آن حریق صورت نمی گیرد.

انتقال حرارت

انتقال حرارت به سه طریق انجام می گیرد:

1- هدایت ( conduction ) : در این روش گرما از طریق برخورد مولكولها با یكدیگر حرارت را منتقل می كند برای مثال وقتی یك سر میله فلزی را گرم می كنیم ، سر دیگر آن نیز گرم می شود .

2- جابجایی ( convention ) : دراین روش با حركت مولكولها از نقطه ای به نقطه دیگر باعث انتقال حرارت می شوند برای مثال وزیدن باد گرم از نقطه ای به نقطه دیگر .

3- تشعشع ( radiation ) : در این روش انتقال گرما بدون حظور ماده صورت می گیرد و انرژی گرمایی توسط امواج الكترو مغناطیس صورت می گیرد برای مثال رسیدن حرارت خورشید به زمین .
داغ کن - کلوب دات کام
لطفا نظر بدهید() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic