آموختن علم و دانش بیشتر

یک سوال هوش فیزیک

تاریخ:چهارشنبه 23 مرداد 1392-19:32


توضیح دهید كه چگونه میتوان با استفاده از یك فشار سنج ارتفاع یك آسمان خراش را اندازه گرفت؟


سوال بالا یكی از سوالات امتحان فیزیك در دانشگاه كپنهانگ بود.

یكی از دانشجویان چنین پاسخ داد: به فشار سنج یك نخ بلند می بندیم.سپس فشارسنج را از بالای آسمان خراش طوری آویزان میكنیم كه سرش به زمین بخورد.ارتفاع ساختمان مورد نظر برابر با طول نخ به اضافه طول فشارسنج خواهد بود.

پاسخ بالا چنان مسخره به نظر می آمد كه مصحح بدون تامل دانشجو را مردود اعلام كرد.ولی دانشجو اصرار داشت كه پاسخ او كاملا درست است و درخواست تجدید نظر در نمره خود كرد. یكی از اساتید دانشگاه به عنوان قاضی تعیین شد و قرار شد كه تصمیم نهایی را او بگیرد.

نظر قاضی این بود كه پاسخ دانشجو در واقع درست است.ولی نشانگر هیچ گونه دانشی نسبت به اصول علم فیزیك نیست.سپس تصمیم گرفته شد كه دانشجو احضار شود و در طی فرصتی شش دقیقه ای پاسخی شفاهی ارائه دهد كه نشانگر حداقل آشنایی او با اصول علم فیزیك باشد.

دانشجو در پنج دقیقه اول ساكت نشسته بود و فكر می كرد.قاضی به او یادآوری كرد كه زمان تغیین شده در حال اتمام است.دانشجو گفت كه چندین روش به ذهنش رسیده است ولی نمیتواند تصمیم گیری كند كه كدام یك بهترین می باشد.

قاضی به او گفت كه عجله كند و دانشجو پاسخ داد:«روش اول این است كه فشارسنج را از بالای آسمان خراش رها كنیم و مدت زمانیكه طول میكشد به زمین برسد را اندازه گیری كنیم.ارتفاع ساختمان را میتوان با استفاده از این مدت زمان و فرمولی كه روی كاغذ نوشته ام محاسبه كرد.»

دانشجو بلافاصله افزود:«ولی من این روش را پیشنهاد نمیكنم.چون ممكن است فشارسنج خراب شود!»

روش دیگر این است كه اگر خورشید می تابد طول فشارسنج را اندازه بگیریم سپس طول سایهُ فشارسنج را اندازه بگیریم و آنگاه طول سایهُ ساختمان را اندازه بگیریم.با استفاده از نتایج و یك نسبت هندسی ساده می توان ارتفاع ساختمان را اندازه گیری كرد.رابطهُاین روش را نیز روی كاغذ نوشته ام.

ولی اگر بخواهیم با روشی علمی تر ارتفاع ساختمان را اندازه بگیریم میتوانیم یك ریسمان كوتاه را به انتهای فشارسنج ببندیم و آن را مانند آونگ ابتدا در سطح زمین و سپس در پشت بام آسمان خراش به نوسان درآوریم.سپس ارتفاع ساختمان را با استفاده از تفاضل نیروی گرانش دو سطح بدست آوریم.من رابطه های مربوط به این روش را كه بسیار طولانی و پیچیده می باشند در این كاغذ نوشته ام.

آها! یك روش دیگر كه چندان هم بد نیست:اگر آسمان خراش پتهُ اضطراری داشته باشد میتوانیم با استفاده از فشار سنج سطح بیرونی آن را علامت گذاری كرده و بالا برویم سپس با استفاده از تعداد نشان ها و طول فشارسنج ارتفاع ساختمان را بدست بیاوریم.

ولی اگر شما خیلی سرسختانه دوست داشته باشید كه از خواص مخصوص فشارسنج برای اندازه گیری ارتفاع استفاده كنید می توانید فشار هوا در بالای ساختمان را اندازه گیری كنید و سپس فشار هوا در سطح زمین را اندازه گیری كنید سپس با استفاده از تفاضل فشارهای حاصل ارتفاع ساختمان را بدست بیاورید.

ولی بدون شك بهترین راه این می باشد كه در خانهُ سرایدار آسمان خراش را بزنیم و به او بگوییم كه اگر دوست دارد صاحب این فشارسنج خوشگل بشود می تواند ارتفاع آسمان خراش را به ما بگوید تا فشار سنج را به او بدهیم.
برای نظر دادن (لطفا نظر دهید)را کلیک کنید ما منتظر جواب های شما هستیم متشکرم.


نوع مطلب : فشار(فیزیک) 

داغ کن - کلوب دات کام
لطفا نظر بدهید.() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic