آموختن علم و دانش بیشتر

در هنگام صاعقه

تاریخ:دوشنبه 19 دی 1390-20:00

صاعقه (رعد و برق)

بر اثر برخورد ابرهای دارای بارهای غیر هم نام، واكنش‎های الكتریكی شدیدی به صورت نور و صدای شدید بنام صاعقه یا رعد و برق تولید می‎گردد كه با نور و صدای شدید همراه است.

رعد و برق قادر است صدماتی جدی وارد آورد، می‎تواند به راحتی انسان و یا حیوان را از پای درآورد، زیرا از جریان الكتریكی بسیار بالایی برخوردار است كه مدت آن كم بوده ولی قدرت آن زیاد است. براساس مطالعات و بررسی‎های به عمل آمده توسط متخصصین امر تعداد رعد و برق در هر لحظه در سراسر دنیا بین 1500 تا 2000 بار می‎باشد. به عبار دیگر حدود 6000 جرقه الكتریكی در هر دقیقه در دنیا زده می‎شود. یكی از خطرناك‎ترین ورزشها كه برق‎زدگی را آسان می‎كند، شنا در محیط باز است. شدت جریان الكتریكی در رعد و برق ممكن است بین 10000 تا 40000 آمپر باشد (درحالی كه حداكثر شدت جریان قابل تحمل معمولاً ازچند صد متر متجاوز نمی‎كند). تخلیه بار الكتریكی از یك ابر به ابر دیگر و یا به زمین بوجود می‎آید، می‎تواند قلب انسان را از كار بیاندازد، شش‎ها را پاره كند، مغز و سایر ارگان‎های حیات بدن را از بین ببرد و سبب سوختگی‎های جدی در بدن شود. هوایی كه نور برق از میان آن می‎گذرد به شدت گرم می‎شود. جریان الكتریكی شدید میزان حرارت هوا را در كانالی كه برق از آن عبور می‎كند برای مدت یك میلی‌ثانیه و یا كنرت از 30000 درجه سانتیگراد بالا می‎برد. هوایی كه به طور ناگهانی این میزان گرم می‎شود به سرعت منبسط شده و ضربه‎ای به هوای اطراف می‎زند و امواجی را با فشار بین 10 تا 30 اتمسفر بوجود می‎آورد. اغلب فلزاتی كه به عنوان وسایل زینتی به كار می‎روند مانند گردنبند و دست بند نیز می‎توان هنگام رعد و برق خطرناك باشند. در موقعی كه رعد و برق شدید رخ می‎دهد بهترین كار برای حفظ سلامتی این است كه هر نوع وسیله فلزی كه در دست دارید را فوراً رها كنید و از ریسك كردن بپرهیزید.

در هنگام بروز صاعقه

1. نترسید (احتمال خطر پایین است) و آرامش خود را حفظ نمایید.

2. از درختان، تپه‎ها، تیرك‎ها، طناب رختشویی، سیم برق هوایی، لوله‎های فلزی آب دور شوید. (ایستادن زیر درخت روی تپه هنگام صاعقه خطرناك‎ترین اقدام است).

3. اگر درون آب در حال شنا یا اسكی روی آب هستید و یا روی شناوری مثل قایق هستید، فورا خود را به خودخشكی برسانید و از آب بیرون بیایید.

4. درون اتومبیل، اتوبوس، یك ساختمان یا ایستگاه قطار زیرزمینی بروید ولی به اشیاء فلزی دست نزنید.

5. به اشیاء فلزی (از قبیل دوچرخه، نرده‎های آهنی، قلاب‎های ماهی‎گیری، لوازم فلزی خانه و واگن‎های قطار) دست نزنید.

6. اگر از خانه بیرون هستید در محلی باز – بدون درخت – به حالت خمیده دست را روی زانوهای خود قراردهید و باقی بمانید (در نقاط مرتفع پناه نگیرید)

7. سعی كنید در خانه بمانید.

8. اگر لباس‎های شما خیس است از وارد آمدن صدمات جدی جلوگیری شود.

9. اگر هنگام رعد و برق، احساس كردید كه موهای سر یا دست‎های شما سیخ شده و یا از سنگ‎ها و تورهای فلزی اطراف خود صدای وزوز شنیدند فورا آن محل را ترك كنید.

10. سعی كنید افراد برق زده را با كمك‎های اولیه و تنفس مصنوعی نجات دهید، چون احتمال نجات این اشخاص بسیار بالا است.
داغ کن - کلوب دات کام
لطفا نظر بدهید() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic