آموختن علم و دانش بیشتر

صاعقه و ایمنی در برابر آن

تاریخ:دوشنبه 19 دی 1390-19:56

تندر (رعد) چیست؟

طبق تعریف، تندر صدای بلندی است كه وقتی گازهای جو ناگهان بر اثر تخلیه شدن الكتریكی صاعقه گرم می شوند به گوش می رسد. تندر همچنین یك تصادم عظیم است كه در انسان موجب می‌شود آدرنالین وارد سیاهرگ ها شده، بویژه وقتی كه به دنبال یك صاعقه آزار دهنده باشد.

رعد از یك سری ارتعاشات صوتی تشكیل شده كه بر اثر صاعقه به وجود می آید، شما همیشه رعد را بعد از برق صاعقه می شنوید و این علت دارد.

برق صاعقه با سرعت نور حركت می كند یعنی حدود 300 هزار كیلومتر در ثانیه با یك مایل در 3/5 میلیونیم ثانیه. اما صوت در مقایسه با سرعت نور، حركتی لاك پشتی دارد، یعنی فقط 1088 فوت در ثانیه یا یك مایل در حدود 5 ثانیه.

برای پیدا كردن فاصله صاعقه از محلی كه در آن قرار دارید كافی است تعداد ثانیه های بین زمانی كه برق را می بینید و وقتی كه صدای رعد را می شنوید، بشمارید، اگر این عدد را بر پنج تقسیم كنید، فاصله بر حسب مایل به دست می آید. (هر مایل معادل حدودا 8/4 ثانیه است).

به این ترتیب فاصله تقریبی بین شما و صاعقه ای كه دیده اید، به دست می آید. گوش شما تازه دارد صدای قسمت های دیگر تخلیه الكتریكی را می شنود كه برق تندر بعدی را می بینید ، صدای قسمتی از صاعقه كه به شما نزدیك تر است زودتر شنیده می شود و قسمت دورتر، دیرتر.

صاعقه چیست؟

صاعقه، نوعی تخلیه الكتریكی است كه برای ایجاد تعادل بین بارهای مثبت و منفی درون یك ابر، بین دو ابر، یا بین ابر و زمین تولید میشود.

بار منفی پائین ابر جذب بار مثبت سطح زمین می شود این بار روی اجسام واحد یا بلند ، همچون درختان و ساختمان های بلند شدیدتر است، وقتی اختلاف بین این بارها به قدر كافی زیاد می شود خواص عایق بندی معمولی هوا از بین رفته و صاعقه ایجاد می شود.

آنچه به صورت برق ناگهانی به چشم انسان می خورد، در واقع، حاصل یك سری حوادث پیچیده است. نخست ، تخلیه الكترون ها از ابر اتفاق می افتد كه معمولا نامرئی است. این حركت رو به پائین و دارای الكتریسیته منفی است كه موجب تخلیه الكتریسته مثبت از سطح زمین می شود.

این بار الكتریكی دوم به بالا حركت می كند تا با باری كه پایین می آید برخورد كند و این همان وقتی است كه برق الكتریسیته را كه به عنوان صاعقه می شناسیم، مشاهده می كنیم كه ظرف شاید 1/1000 ثانیه از زمین به طرف ابر می رود مرحله نهایی در فرایند ایجاد صاعقه، «انتقال بار در جهت عكس» است.

در حین صاعقه، نه تنها زمین بار الكتریكی مثبت دارد بلكه هر چه روی آن است نیز بار الكتریكی مثبت دارد به احتمال زیاد صاعقه به بلندترین جسم موجود در منطقه برخورد می كند چه یك ساختمان باشد چه یك درخت یا شخصی كه به تنهایی در یك مزرعه ایستاده است.

ایمنی در برابر صاعقه

صاعقه 125000000 ولت برق دارد. این مقدار برق برای روشن كردن یك لامپ 100 وات به مدت بیش از سه ماه یا برای مصدومیت جدی یا كشتن یك نفر كافی است. در موقع بروز صاعقه باید مواظب بود وقتی در معرض صاعقه قرار گرفتید به نكات ایمنی زیر توجه كنید:

در داخل منزل بمانید یا به داخل منزل بروید اگر صدای صاعقه را شنیدید، بیرون نروید مگر اینكه واقعا ضروری باشد توجه كنید كه با شمردن تعداد ثانیه های بین برق و صدای رعد و تقسیم آن بر 5، می توانید فاصله خود از صاعقه را (بر حسب مایل) به دست آورید.

از هر چیری كه رسانای برق است دور شوید. این شامل اجاق گاز، رادیاتور، بخاری، لوله های فلزی ، دستشویی فلزی و تلفن نیز می‌باشد .

از وسایل الكتریكی متصل شده به پریز، همچون سشوار، مسواك برقی، یا ریش تراش برقی استفاده نكنید. اگر صاعقه به خانه شما برخورد كند اینها می توانند برق آن را به شما منتقل سازند.

در موقع توفان، از تلفن استفاده نكنید، صاعقه ممكن است به خطوط تلفن در بیرون از منزل اصابت كند.

اگر در داخل اتومبیل در حال حركت هستید از آنجا بیرون نیایید. اتومبیل ، شما را در برابر صاعقه به خوبی محافظت می كند.

از اجسام فلزی در فضای آزاد همچون قلاب ماهیگری و میله فلزی دوری كنید.

اگر در آب هستید از آب بیرون بیایید این شامل خارج شدن از قایق های كوچك روی آب نیز هست.

اگر در فضای آزاد هستید برای حفاظت در برابر صاعقه سرپناهی را جستجو كنید! بهترین سرپناه، ساختمان است ولی اگر بنایی پیدا نكردید، می توانید به درون یك غار، گودال یا دره پناه ببرید. درختان پوشش خوبی برای صاعقه ایجاد نمی كنند! درختان بلند صاعقه را به سوی خود جلب می كنند.

اگر نتوانستید سرپناهی پیدا كنید از بلندترین شئ در محلی كه هستید دور شوید و اگر در نزدیكی شما فقط درختان پراكنده یافت می شود بهترین راه برای حفاظت از خودتان این است كه در فضای آزاد دولا دولا رفته و به اندازه دو برابر ارتفاع درختان پراكنده از آنها فاصله بگیرید.

هر وقت بار الكتریكی را حس كردید وقتی كه موهای سرتان سیخ سیخ شد یا در پوست خود احساس مور مور كردید ممكن است صاعقه شما را بزند فورا روی زمین دراز بكشید.

در صورت برخورد صاعقه به فرد:

اشخاص صاعقه زده ، جریان برق در بدن خود ندارند و می توان با خیال راحت به آنها دست زد.

درخواست كمك كنید، شماره آتش نشانی (125) یا اورژانس (115) را بگیرید.

شخص مصدوم برق زده شده و ممكن است سوخته باشد هم در جایی كه صاعقه زده و هم در جایی از بدن كه برق از بدنش خارج شده است. در هر دو نقطه مزبور به دنبال سوختگی بگردید.

به مصدوم كمك های اولیه بدهید. اگر نفس او بند آمده است به او تنفس مصنوعی بدهید اگر قلبش از كار ایستاده است باید یك نفر آموزش دیده او را احیای قلبی كند.

پزشكان اتاق فوریت های پزشكی محل یكی از پیشرفته ترین سیستم های مراقبت قبل از مراجعه به بیمارستان در كشور را ارائه می دهند.
داغ کن - کلوب دات کام
لطفا نظر بدهید() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic